I found myself busy with work these days.

An eatery opened near our place.

They sell rice for ₱10.

They sell most meals for ₱50.

I bought some pork adobo ₱50 and rice ₱10.

I spent ₱60.

The eatery gives a generous serving but I eat a lot.

I scrambled and fried two eggs.

At the time of this writing, a dozen eggs cost ₱110.

Scrambling and cooking the eggs takes 10 minutes.

Here’s some math.

FREQUENCY ADOBO+RICE Scrambled Eggs Total Cost
Meal ₱60.00 ₱18.33 ₱78.33
Twice a Day ₱120.00 ₱36.67 ₱156.67
Week ₱840.00 ₱256.67 ₱1,096.67
Month ₱3,360.00 ₱1,026.67 ₱4,386.67
Year ₱40,320.00 ₱12,320.00 ₱52,640.00

I’m considering if this would make sense as a meal if I’m alone and in a hurry.

Cooking the egg myself is only ten minutes.

The cleanup is considerably less than making the meals myself.

I use time to save money on the eggs.

I use money to save time by buying food.

I’m not sure if the strategy makes sense or cancel each other out.

Only time will tell.

Thank you for reading.

Post written by Kevin Olega” connect on twitter and facebook

Sign up to my private email list.